Vážení rodiče,

v souvislosti s plánovanými neprofesionálními kroky v resortu školství, které MŠMT chystá realizovat, vyjadřujeme podporu stávce vyhlášené na den 27.11.2023.

Stávku plně podporujeme, ale na základě interní domluvy bude škola podporovat stávku symbolicky, tj. bude pro Vaše děti otevřená.

Nicméně pokud se situace nezlepší, jsme odhodláni v případné další stávky se jí účastnit aktivně.

Plánované kroky ministerstva školství směrem ke školám, pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům a především k dětem považujeme za nesystémové a nepřijatelné.

Ekonomická situace naší země není dobrá, nicméně řešit úspory na dětech a resortu školství je nedomyšlené a nekoncepční.

Ve stávce jde především o platy těch, kteří jsou součástí školství, jde o nepedagogické pracovníky, jde i o asistenty pedagogů, kteří jsou v době inkluzivního vzdělávání pro děti oporou. Ministerstvo navrhuje další zrušení pracovních míst těchto zaměstnanců a dále pokles jejich platů. Mnozí ani netušíte, jak nedostatečně jsou platově ohodnoceni nepedagogičtí pracovníci.

Nápad přesunout financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele považujeme za nesmyslný a zbavující ministerstvo odpovědnosti za školství jako celek.

Záměr dalšího významného snižování počtů asistentů pedagoga z důvodů úspor ve školství je protikladem k aplikovanému inkluzivnímu vzdělávání. Dětí s těmito specifickými vzdělávacími potřebami nebude ubývat, ale pak si klademe otázku, v jaké podobě je vůbec možné realizovat ve třídě individuální přístup.

Opětovné snížení finančních prostředků by znamenalo další omezení v možnostech pořizovat učebnice a jiné pomůcky zkvalitňující výuku, dělení třídy při výuce cizích jazyků apod.

Děkujeme za podporu a pochopení.